2 грудня 1612 року народився Януш Радзивілл

2 грудня 2017 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

2 грудня 1612 року народився Януш Радзивілл, кальвініст, віленський воєвода і великий гетьман Великого князівства Литовського.

Януш був сином великого гетьмана литовського Христофора Радзивілла і онуком канцлера і великого гетьмана Миколи Радзивілла Рудого, які були кальвіністами. Тому Януш став протестантом у третьому поколінні, отримавши освіту в кальвіністських школах у Біржах і Кейданах, а потім у Слуцькій кальвіністській гімназії і протестантському Лейденському університеті.

Пізніше він сам відкривав кальвіністські збори і школи, фінансував протестантські громади, підтримував студентів, які навчалися у європейських університетах. Слуцьк, що належав Янушу Радзивіллу, вважався містом, де збереглися традиції релігійної толерантності, єдності і патріотизму, завдяки чому тільки це місто не було захоплене московським військом під час війни 1655 року – жителі міста змогли захистити його.

Сам Януш Радзивілл не раз рятував свою державу на чолі війська ВКЛ. Він стримував атаки московитів і козаків на литовсько-білоруські землі і був ініціатором укладення Кейданської унії 1655 року, яка повинна була об’єднати ВКЛ в одну державу з протестантською Швецією з метою захисту Великого князівства.

Помер у віці 43 років, під час облоги в Тикоцькому замку, але залишився в пам’яті народу як захисник вітчизни.