Священники та віряни УПЦ просять керівництво церкви відповісти на питання, які тривожать суспільство

15 січня 2023 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

Священники та віряни Української Православної Церкви (МП) звернулися до митрополита Онуфрія та священного синоду з відкритим листом, який містить 10 запитань щодо офіційного статусу і позицій церкви щодо найбільш болючих для українців питань.

По-перше, вірян і священство турбує питання офіційного статусу церкви. Підписанти листа просять оприлюднити документи, які засвідчують розрив стосунків з РПЦ. Мова йде про скасування рішення Архиєрейського Собору РПЦ від 25-26 жовтня 1990 року, постанови московського патріарха Олексія ІІ від 28 жовтня 1990 року та статуту РПЦ, в яких підтверджено залежність УПЦ від РПЦ.

По-друге, у відкритому листі представлена вимога прояснити суть і наслідки собору УПЦ, який відбувся 27 травня минулого року та проголосив вихід з підпорядкування московського патріархату. Заява, яку опублікували учасники того собору, не містить конкретних рішень в межах православних канонів і тепер віряни УПЦ запитують своїх ієрархів, чи було надіслано в москву офіційну заяву про повний вихід зі складу РПЦ.

Наразі УПЦ знаходиться у дуже хиткому і незрозумілому становищі, адже є ймовірність (або, скоріше, факт), що вона або все ж має канонічну залежність від російської православної церкви (хоча її представники усіляко заперечують таке підпорядкування), або не має канонічної легітимності, тобто її лідери є “розкольниками” (дуже важливий фактор для всіх православних).

У опублікованому зверненні зазначено, що канонічна православна церква може бути повністю автокефальною, автономною чи самокерованою частиною у складі певної Помісної Православної Церкви. Іншого варіанту немає. Якщо УПЦ все ж має самостійність, то її ієрархи мають довести це, опублікувавши відповідні докази статусу церкви.

Серед запитань до Онуфрія, синоду і єпископату є вимога надати конкретні і недвозначні відповіді, чи засуджує УПЦ заяви російського патріарха кирила, який благословляє війну; єретичну ідеологію «русского міра», чи засуджує колабораціоназм деяких священників з окупованих територій та як оцінює анексію українських парафій російською православною церквою на окупованих територіях .

Цікаво, що це звернення представлене не лише патріотичними вірянами, але й духівництвом, що свідчить про наявність священнослужителів, які мають здорові патріотичні погляди і шукають шляхи, як вийти з тієї кризи, в яку УПЦ (МП) сама увійшла. Суспільство давно чекає відповідей на ці запитання і мовчання керівництва УПЦ ставить у вкрай невигідне становище навіть тих священників, які мають проукраїнську позицію.

Наразі не відомо, чи отримають священники і віряни УПЦ відповідь на своє звернення, проте сам факт тенденції зростання запитів на остаточне роз’єднання з москвою саме серед православного священства є дуже позитивним.Очевидно, що православна церква (МП) зобов’язана пройти серйозні реформи, інакше не матиме майбутнього.

Посилання на відкритий лист:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc2355-_l1_B_HGBWz5f_W5zRI9f5EeBbTT2NumJdPggMGzYQ/viewform

Посилання на відеозвернення духівництва:

https://www.youtube.com/watch?v=ODZTPkYuFD0