У Білорусі влада намагається відібрати Червоний костел

6 жовтня 2022 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

Білоруська влада намагається відібрати Червоний костел Святих Симона й Олени, який вважається однією з найвідоміших культових споруд Мінська. Про це стало відомо після публікації «Християнської візії», яка 6 жовтня повідомила про розірвання договору між парафією та державою. Формальною причиною рішення стала нібито «аварійність будівлі».

26 вересня в костелі сталася пожежа за нез’ясованих обставин і з того часу будівля залишається закритою, хоча ніяких суттєвих пошкоджень не було. Червоний костел не є власністю Католицької Церкви, а юридичні умови проведення в ньому богослужінь дещо подібні до прикладу з київським костелом Святого Миколая: католицька парафія може вільно проводити богослужіння в костелі, проте він належить державній структурі (у випадку Білорусі будівля належить пов’язаній з владою компанії «Мінська спадщина»).

Протягом багатьох років у Червоному костелі збиралися римо- та греко-католики, але тепер влада відбирає доступ до будівлі і віряни не зможуть безкоштовно користуватися костелом. Парафія вже отримала наказ протягом кількох днів забрати майно з церкви, що викликало резонанс в суспільстві, адже рішення влади очевидно несправедливе та необґрунтоване.

У 2020 році Червоний костел став прихистком для протестувальників, які ховалися від безчинства міліції. Чимало християн, включно із священниками, підтримували протестувальників і виступали зі заявами проти насильства, яке чинили силовики.

Проросійський режим самозваного президента Лукашенка намагається позбутися від всіх активістів і організацій, які бодай чимось продемонстрували нелояльність до диктатора, а тому репресії набули також форми релігійного переслідування.

Окрім спроби відібрати в католиків Червоний костел, влада вже закрила школу в Католицькому християнському соціальному центрі. Це був унікальний навчальний заклад, де викладання відбувалося саме білоруською мовою.

Білоруський проросійський режим Лукашенка вже не перший рік переслідує християн, але репресії після 2020-го року та посилення режиму в контексті підтримки російської агресії проти України максимально закрили вікно можливостей для свободи віросповідання в Білорусі. Практично кожного місяця ми чуємо про нові факти затримання чи ув’язнення християнських білоруських активістів.

Раніше ми повідомляли про ув’язнення, арешти та переслідування білоруських християн: Павла Северинця, Зміцера та Насту Дашкевичів, філософа Володимира Мацкевича, католичку Ольгу Золотар, активіста-п’ятидесятника Едуарда Пальчиса, пастора Антонія Бокуна та багатьох інших. Закликаємо молитися за них, щоб Господь допоміг пройти через ці випробування та допоміг білоруському народу вибороти свободу.