Предстоятель ПЦУ Епіфаній закликав захистити християнську етику в школах

20 жовтня 2021 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

Митрополит Епіфаній став на захист курсу «Християнська етика» в школі та впливу релігії на виховання. Про це він говорив в інтерв’ю для DetectorUA, підсумки якого опублікував на своїй Facebook-сторінці. Очільник Православної Церкви України наголосив на необхідності викладання курсів морально-етичного спрямування та згадав сили і рухи, які протидіють християнству в Україні.

«… Є деякі сили в Україні, які говорять, що не можна пускати релігійні знання в школу. Адже Церква проповідує моральні цінності, а зараз, на жаль, агресивний секуляризм навіює нам інші «цінності», власні стереотипи, і це вкладається у книги, підручники, намагаючись змалечку привити дітям те, що є чужим для нашої культури, традиції, цінностей», — написав митрополит.

Епіфаній наголосив, що можна по-різному називати шкільну дисципліну, головне, щоб це був предмет морального й духовного спрямування, адже без належного виховання буде чимало проблем. В інтерв’ю він сказав: «Мене часто запитують: “Навіщо вам будувати нові храми, вам недостатньо тих, що є? Навіщо викладати цю християнську етику в школі?” Я відповідаю: “Добре. Ви не хочете будувати храми, викладати християнську етику в школі? Тоді будете будувати в’язниці, виправні колонії, наркологічні диспансери».

В лютому цього року міністр освіти Сергій Шкарлет запропонував надати предметам морально-етичного спрямування (етика, християнська етика) статус обов’язкового, але на вибір. В деяких регіонах вже багато років зберігається консенсус довкола цього предмета, адже абсолютна більшість батьків є віруючими людьми і бажають передати віру й етичні засади своїм дітям (цікаво, що це регіони, що менше зазнали атеїстичного радянського впливу).

Ідею викладання Християнської етики в школі наразі підтримують Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій, Громадська рада при МОН, місцеві ради більшості західних областей та низка громадських організацій. Але через тиск антихристиянських груп влітку ці предмети видалили із списку обов’язкових дисциплін. Наразі все ще є можливість викладати християнську етику в школах, але це значно менше охоплення, бо дисципліна не обов’язкова.

Противники включення християнських елементів в програму середньої освіти шукають нових шляхів, щоб виключити будь-яку співпрацю з церквами. Коли у вересні МОН підписало з ВРЦіРО угоду про співпрацю (включно з курсом на захист сімейних цінностей), то деякі журналісти і батьківські об’єднання виступили проти, як і народний депутат Інна Совсун, яка побачила в такій співпраці «скрєпних традиціоналістів». Загальна критичність до церкви в публічній сфері породжує міфи, які перегукуються з радянським уявленням про релігію, а продовження секуляризації загрожує моральним засадам суспільства.