В Туреччині збудовано першу за майже 100 років церкву

1 жовтня 2020 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

В європейській частині Стамбула завершилося перше за 97 років будівництво християнського храму з нуля. В районі Єсілкой буквально за рік постала нова культова споруда — Церква Св. Єфрема, зведена на прохання місцевої сирійської православної громади.

Збір документів для спорудження храму завершився ще на початку 2019-го, а будівельні роботи розпочалися в серпні того ж року. Близько тринадцяти місяців знадобилося для будівництва храму, в якому має вміститися близько 700 вірян і з 2021 року планується проводити перші служби в новій будівлі.

Ми знаємо Туреччину як переважно ісламську, але світську державу. Та поряд з мусульманами там проживають і християни серед яких переважно греки, сирійці та слов’яни. Частка християн досить маленька, що спричинено низкою кривавих конфліктів з минулого (наприклад, переслідування православних греків століття тому). І хоча це залишилося в минулому, а в Стамбулі нарешті збудовано нову церкву, проте цей інфопривід не повинен ввести нас в оману.

З одного боку, ця позитивна новина має підбадьорити християн, які за останні роки читали лише негативні новини щодо вірян в мусульманських державах. Проте зведення однієї церкви (навіть першої за майже століття) не змінить явно релігійну політику Ердогана.

Хоча турецький президент особисто був присутній на відкритті будівництва рік тому, однак це не завадило йому продовжити послідовну проісламську політику. Цього літа весь світ обговорював скандальне переоблаштування Айя-Софії на мечеть, але фактів наступу на християнство в Туреччині значно більше.

Лише минулого тижня християнське видання Persecution повідомило про тиск з боку муніципалітету Дідіма на місцеву церкву, вхід до якої був замурований зведеною нашвидкуруч стіною. Віряни звинуватили місцеву владу у бездіяльності та потаканні невідомим, хто закрив вхід у церкву. Також видання наводить можливе пояснення діям зловмисників, адже наявність церкви в регіоні стає на заваді отриманню ліцензії для закладів в радіусі 100 метрів, які продають алкоголь.

Місяць тому грецькі видання облетіла ще одна тривожна новина: Грецька православна церква Св. Георгія в Бурсі, побудована в 1896 році та перетворена понад 10 років тому на мечеть, залишилася занедбаною, та стала руйнуватися. Через відмову ісламського фонду реставрувати будівлю, вона була визнана аварійною та підпала під знесення.

Подібні прецеденти в Туреччині трапляються постійно, а найгірше, що місцева влада, зазвичай, ігнорує проблеми християн, ніби ці території споконвіку були ісламськими. Хоча історія з Софіївським Собором у Стамбулі і стала міжнародним скандалом, проте подібних перетворень колись християнських будівель на мечеті дуже багато і вони, зазвичай не отримують належного медійного висвітлення.

Відкриття Церкви Св. Єфрема очікують сотні християн Стамбула, а її статус першого храму, збудованого за останнє століття, лише підсилює значення майбутнього відкриття. Однак ця новина, як і подібні їй, мають розглядатися в комплексі всіх подій та обставин, в яких доводиться жити християнам в Туреччині. З огляду на це, говорити про відкритість турецької влади до християн ще занадто рано.