В Айя-Софії знову проводитимуть мусульманські служби

14 липня 2020 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

Нещодавно весь християнський світ сколихнула сумна новина — Софіївський Собор у Стамбулі буде перетворений у діючу мечеть. Таке рішення ухвалив турецький парламент і затвердив президент Реджеп Тайїп Ердоган. Пропозицію перетворити музей на мечеть активно почали обговорювати ще 2018 року і тепер влада ухвалила остаточне рішення. Відкриття мечеті в Софіївському Соборі планується вже 24 липня.

Проти цього рішення виступили багато християнських лідерів. Папа римський Франциск у неділю, 12 липня, заявив, що дуже засмучений через рішення турецької влади.

Плани турецької влади спричинили міжнародний скандал. Айя-Софія розташована в історичній частині Стамбулу та знаходиться під охороною ЮНЕСКО. В організації вже розкритикували можливість зміни статусу пам’ятки та згадали Ердогану зобов’язання держави щодо збереження її світової цінності.

Рішення турецької влади засудили і міністри закордонних справ європейських держав. Найбільше обурилися у Греції. Ця православна країна особливо болісно сприйняла повідомлення про зміну статусу Айя-Софії з двох причин. По-перше, Греція має давні конфлікти з Туреччиною як за територію, так і в питаннях етнічних та міграційних; по-друге, греки здебільшого є православними, а також спадкоємцями Візантії, символом якої багато століть був Софіївський собор у Константинополі.

Він був побудований у VI столітті за наказом візантійського імператора Юстиніана. Назвали його на честь Премудрості Божої. Близько тисячі років він залишався найбільшим християнським храмом у світі.

Софіївський Собор був прикрасою Константинополя протягом багатьох століть і символом могутності східного християнства. Особливу роль мала святиня для України. Константинопольським собором надихалися князі й архітектори вітчизняних пам’яток (наприклад Софія Київська яскраво демонструє візантійські традиції на наших теренах).

Та не змогли жителі Візантії вистояти перед турецькими завойовниками. 29 травня 1453 року перед захопленням Константинополя в Софіївському соборі відбулася остання християнська служба. Після османської експансії і падіння Візантії Софіївський собор перетворили на мечеть, побудували біля собору мінарети і аж до другої третини ХХ століття там проходила мусульманська служба. Лише у 1934 році за часів правління Мустафи Кемаля Айя-Софія втратила статус мечеті. Останні 85 років будівля слугувала як музей, яким є і донині.

В міністерстві закордонних справ Туреччини досить різко зреагували на міжнародну критику і протести християн та назвали Айя-Софію «завойованою власністю Турецької Республіки ». Така риторика має бути сигналом для християнського світу, адже вчергове свідчить про цивілізаційне зіткнення Сходу й Заходу і останній вкотре втрачає позиції.

Не можна забувати, що ініціатива перетворити Айя-Софію на мечеть – це не лише питання культурної спадщини і безцінних фресок на стінах. Це також черговий символічний крок, що засвідчує культурний наступ ісламу і нездатність християн чинити опір цій експансії.

Крок за кроком мусульмани отримують все більше і більше впливу та можливостей. За останні 10 років у Європі відкрилося чимало нових мечетей, а костьоли й церкви систематично втрачають парафіян. Чимало християнських храмів перетворилися просто на будівлі, переобладнані під готелі чи бібліотеки, або навіть викуплені мусульманськими громадами та перетворені на мечеті.