21 грудня 2017 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

21 грудня 1807 року помер Джон Ньютон, колишній капітан корабля, на якому перевозили рабів, а після покаяння англіканський священик і автор гімну «Чудова Благодать» («Amazing Grace»).

Джон народився 24 липня 1725 року неподалік від Лондона в католицькій родині. По смерті матері служив моряком англійського флоту, де зробив кар’єру і став капітаном корабля, який перевозив рабів. Одного разу, у 1748 році, в Атлантичному океані його корабель потрапляє у шторм, під час якого Джон, заглянувши в очі смерті, вклоняється перед Богом і переживає покаяння, що повністю змінює його життя. Потім він стає англіканським священиком, борючись проти работоргівлі.

Саме він став духовним наставником Вільяма Вілберфорса, знаменитого англійського парламентарія, який кілька десятків років вів боротьбу у британському парламенті проти рабства. Джон служив священиком пару десятків років в графстві Бакінгемшир в Олні, ставши відомим всьому світу через написання слів християнського гімну «Чудова Благодать» («Amazing Grace»), де у творчий спосіб передав історію свого життя і навернення. Йому також належить інша відома пісня – Glorious Things of Thee are Spoken.

Джон Ньютон зумів побачити перед самою смертю плід своїх зусиль: у 1807 році в Англії був прийнятий закон про заборону работоргівлі. Подібно і Вільям Вілберфорс за кілька днів до своєї смерті в 1833 році дізнався про прийняття закону, який повністю забороняв рабство у Великобританії.

Незадовго до своєї смерті, у 82 роки, майже втративши зір, Джон Ньютон все ще продовжував проповідувати, говорячи: «З власного досвіду мені відомо, що я ні на йоту не можу змінити Божого плану, а навіть якби і міг би, то тільки зіпсував би його … Дорогі друзі, я втрачаю пам’ять, але все ще чудово пам’ятаю, який я великий грішник. І ще я ніколи не забуду, наскільки великий Спаситель Ісус Христос!»