5 листопада 1879 року помер шотландський математик і фізик Джеймс Максвелл

6 листопада 2017 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

5 листопада 1879 року помер шотландський математик і фізик Джеймс Максвелл, євангельський християнин.

Він народився у 1831 році у дворянській сім’ї у шотландському Единбурзі, де закінчив університет і академію, а пізніше продовжив освіту в Кембриджі. Отримавши диплом, став викладати у Трініті-коледжі, Абердинському та Лондонському університетах, очолив дослідницьку лабораторію.

Джеймс Кларк Максвелл розробив класичну електромагнітну теорію, яка дозволила описати всі електричні та магнітні явища за допомогою чотирьох рівнянь, які названі на його честь. Дослідник показав, що світло за своєю природою є електромагнітної хвилею. Він створив теорію електромагнітного поля, описав три кільця Сатурна, вважаючи, що вони складаються з метеоритів. Нарешті, у 1861 році в лекції «Про теорії трьох основних кольорів», Максвелл демонструє перед слухачами першу у світі кольорову фотографію.

З дитинства Джеймс відвідував пресвітеріанську церкву, а пізніше єпископальну, а у Кембриджі інтерес до християнства ще більше зміцнився. Джеймсу Максвеллу належать такі слова: «Я вважаю, що вчені, так само як і інші люди, повинні вчитися у Христа. Я так вважаю, що християни, чий розум схильний до наукових роздумів, повинні вивчати науки, щоб продовжувати відкривати для себе славу Господа …».

Виконуючи обов’язки старійшини церкви, він надихав інших людей словами, що «чим більше ми спільно беремо участь у роботі Христа, тим більше Він працює у нас». А наприкінці життя у листі до своєї дружини він стверджує: «Я завжди з тобою духом, але є Той, Хто набагато ближче до тебе і до мене, ніж ми коли-небудь будемо один одному, – і тільки через Нього і в Ньому ми по-справжньому пізнаємо один одного».