На Різдво в Гонконзі поновилися протести

27 грудня 2019 р. \ оновлено 22 лютого

Доки весь світ святкує Різдво, Гонконг знову наповнився протестувальниками. В автономії у період різдвяних свят поновилися протести. Минулого місяця спостерігалося відносне затишшя виступів демонстрантів після того, як опозиційні кандидати здобули перемогу на місцевих виборах. Але, оскільки пекінські та місцеві керівники відмовилися від подальших поступок, мітинги та сутички поновилися наприкінці грудня.

Антиурядові протестувальники продовжують вимагати незалежного розслідування проявів жорстокості з боку поліції, відмови від слова “бунт” для визначення мітингів та справжнього загального виборчого права зі свободою для всіх балотуватися на виборні посади. Мітингарі скандували вже традиційні гасла: «Відродимо Гонконг, революція нашого часу» та «Незалежність Гонконгу».

Тепер осередками заворушень стали торговельні центри. Під гаслом “Ми боремося за свободу” люди, одягнені в чорне, заполонили вулиці та квартали з торговельними центрами. Останні стали новим полем сутичок з поліцією. Представники правопорядку розпорошили сльозогінний газ, щоб розігнати демонстрантів у торговому центрі в Коулун-Бей на Різдво (про це повідомляє місцевий телеканал Cable TV). Напередодні свята також відбулися деякі заворушення, внаслідок яких постраждало близько двох десятків людей. Тепер сутички стали ще більш запеклими: наразі відомо про понад 300 затриманих.

Торговельні центри як нові осередки протесту були обрані не випадково. 18-річний студент Кен в інтерв’ю The Guardian пояснює вибір місця так: “Багато людей здійснюють покупки, тому це хороша можливість поширити повідомлення і розповісти людям, за що ми боремося… Ми боремося за свободу, ми боремося за своє майбутнє”.

Події в Гонконзі привертають увагу всього світу, однак їх остаточного підсумку поки що не видно. Очевидно, що боротьба проти китайського комунізму не завершиться в один день і за 27 майбутніх років автономії ми почуємо ще багато про конфлікт двох культур. Теперішні протести не завершилися виборами, а періоди затишшя стали тільки короткочасними паузами, адже остаточних змін в напрямку демократизації не видно. Після місцевих виборів стало всім зрозуміло, що більшість населення Гонконгу не підтримує чинну центральну владу півострова, не розділяє принципи комунізму та не підтримує китайські спроби поширити свою владу на автономію.

Громадський фронт прав людини вже анонсував великий мітинг прямо на новий рік 1 січня, а отже протести перенесуться й на наступний рік. Сьогодні важко говорити про наслідки цієї боротьби, враховуючи економічну та політичну потужність Китаю. Але все-таки, рішучість і стійкість продемократичних громадян стала відомою у всьому світі. Гонконг – це вже символ відчайдушного спротиву комунізму, який, щоправда, все ще не отримує належної підтримки з боку здавалося б “вільного демократичного світу”.