logo

Чому співпраця Ради Церков та медіарегулятора є важливою?

29 травня 2023 р. \ оновлено 22 лютого
Зображення: Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення.

23 травня Всеукраїнська рада Церков та релігійних організацій підписала Меморандум про співпрацю із Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення. Це документ, який створює поле для діалогу та співпраці між медіарегулятором та релігійними організаціями в умовах дії нового закону «Про медіа».

Цей закон був ухвалений минулого року і містить чимало суперечливих та потенційно небезпечних для свободи слова і віросповідання положень. Нові умови функціонування медіа в Україні передбачають широкі повноваження для спеціального регуляційного органу — Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення. Однак якщо релігійні лідери матимуть контакт і співпраць безпосередньо з чиновниками, котрі виконуватимуть даний закон, то є можливість нівелювати чи бодай мінімізувати негативні наслідки цього закону.

Після підписання Меморандуму, головуючий у ВРЦіРО єпископ Української лютеранської церкви В’ячеслав Горпинчук засвідчив готовність доброї співпраці для світлого майбутнього нашої Батьківщини: «Ми усі нашу Україну любимо, ми хочемо добра і процвітання. Ми молимося за мир і віримо, що він настане. Молимося за перемогу України. Нам потрібна перемога, справедливий мир».

Про що саме домовилися сторони і які потенційні наслідки цього? Найперше, дуже важливим аспектом двосторонніх відносин медіарегулятора та Ради Церков є співпраця у сфері протидії інформаційно-психологічним операціям держави-агресора, особливо в питаннях, які стосуються церкви.

Не секрет, що російська пропаганда поширює неправдиву інформацію про становище православ’я в Україні та маніпулює конфліктами між УПЦ (МП) та державними органами. Для боротьби з російськими ІПСО необхідно систематично надавати слово саме представникам церкви, які зможуть доступно пояснити різницю між українським та російським церковним життям.

В контексті російських маніпуляцій релігійним питанням виникла ще одна проблема — зростання серед невоцерковлених українців ненависті до церкви та поширення наративу ототожнення християнства із певними «російськими скріпами». Ці ідеї підтримуються українськими атеїстичними та лівими групами, що є, безперечно, шкідливо для збереження національних та духовних основ нашого народу.

Співпраця та більше залучення церковних діячів до вітчизняного медійного простору матиме багато позитивних наслідків для формування і підтримки здорових цінностей. В перспективі це надасть можливість створювати конструктивні наративи щодо церков і віри загалом, позитивного образу християнства та історичної ролі церкви на формування українського народу.

Наразі ВРЦіРО вже домовилися про «сприяння медіа щодо створення просвітницьких програм, які охоплювали б широке коло проблем міжцерковних, міжконфесійних відносин… розкривали б теологічні й світоглядні аспекти взаємодії таких суспільних інститутів, як держава і Церква, сприяли б духовній консолідації українського соціуму». Висловлюємо сподівання, що подальша співпраця ВРЦіРО та вітчизняних медіа позитивно вплине на інформаційне поле та сприятиме підвищенню обізнаності суспільства щодо діяльності церкви і вкорінюватиме в Україні цінності духовності і моралі.