logo

Перейматимуть досвід дідів: російські силовики отримали методички НКВДистів

2 травня 2023 р. \ оновлено 22 лютого

Ми вже звикли до порівняння російських злочинів з аналогічними діями радянської армії та спецслужб. Але дана схожість вочевидь знаходить підтвердження і в російського керівництва.

Очільники підрозділів поліції Санкт-Петербурга отримали розпорядження вивчати і користуватися досвідом НКВС для роботи на території України. Вони отримали документ під назвою «Досвід діяльності НКВС (МВС) СРСР у боротьбі з націоналістичними формуваннями у західних регіонах Радянського Союзу та його використання під час проведення спеціальної військової операції».

Цього документу в повному обсязі немає в публічному доступі, проте ми знаємо, якими методами діяли НКВДисти на території України. Після другого захоплення комуністам не вдалося приборкати повстанський рух в Україні шляхом прямого збройного протистояння і тоді в хід пішли інші методи терору і залякування, за участю спеціальних органів боротьби із націоналістичним підпіллям.

В ході цих операцій радянські спецслужби не цуралися найжорстокіших методів. Вони переодягалися в форму УПА та чинили напади на села, погрожували та навіть вбивали місцевих мешканців, намагаючись відвернути прихильність цивільних національному підпіллю. Окрім цього, НКВДисти використовували і методи прямого терору, зокрема застосовували тортури щодо родичів повстанців, депортували їх та ув’язнювали у спецпоселеннях у центральних та східних регіонах Радянського Союзу.

Сьогодні російські силовики вже використовують подібну методику, залучаючи при цьому колаборантів та інформаторів. Вони заохочують доноси місцевих та проводять рейди з обшуками та побиттями цивільних. На деокупованих територіях викрито десятки місць незаконних утримань, катівень та масових поховань.

В цій війні інформаційна складова стала важливою як ніколи, а російська пропаганда націлена ослабити підтримку України на Заході. Як і 70 років тому, росіяни переодягаються в українську форму та створюють постановчі пропагандистські матеріали (наприклад, поширюють відео з нібито бійцями ЗСУ, які розстрілюють цивільних на блокпосту).

Органи російського МВС включно з росгвардією з перших днів повномасштабного вторгнення беруть участь у війні проти України як на полі бою, так і в якості охорони об’єктів на окупованих територіях та для боротьби з українським підпіллям і нелояльними до окупантів громадянами. Російські силовики давно діють наслідуючи своїх більшовицьких попередників, а тепер отримують прямий наказ переймати досвід чекістів.