У російських таборах для «перевиховання» перебуває близько 6 тисяч українських дітей

4 березня 2023 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

Близько 6 тисяч українських дітей перебувають на території росії у спеціальних таборах для «перевиховання». Про це повідомив уповноважений Верховної Ради з питань прав людини Дмитро Лубінець.

«Ми знайшли підтвердження нещодавно оприлюдненої доповіді однієї з громадських організацій про те, що на території РФ створено 43 так званих «освітніх таборів», де тримають дітей, які, на думку РФ, є найбільш патріотично налаштованими до України. За нашими даними, нині там перебувають близько 6 тис. дітей, де на них вчиняють тиск психологічного та фізичного характеру», — заявив Лубінець в ефірі Єдиних новин.

Омбудсмен звернув увагу на мету російської влади «перевиховати» українських дітей, змінити їх ідентичність і використати їх в пропагандистських цілях. Викраденим дітям надають російське громадянство, забороняють спілкуватися українською мовою, розділяють сім’ї і навіть примусово залучають до дитячих парамілітарних організацій, таких як «Юнармія».

Ці порушення прав дітей мають стати предметом додаткових розслідувань і судів над відповідальними за викрадення. Насильницьке утримання чи усиновлення викрадених дітей є порушенням міжнародного права та є ознакою геноциду, відповідно до статті II Конвенції ООН від 9 грудня 1948 року «Про запобігання злочину геноциду та покарання за нього». На сьогодні десятки тисяч людей вже звернулися до омбудсмена про допомогу в розшуку та поверненню своїх родичів з росії, проте Україна надзвичайно обмежена в можливостях якось вплинути на ситуацію.

Омбудсмен Лубінець висловив незадоволення міжнародними організаціями, які не допомагають належним чином повернути Україні своїх громадян. «Як ми можемо вплинути на російську федерацію? Ми й так з нею воюємо. На жаль, інструментарні механізми, які були створені, таік як Організація Об’єднаних Націй, Міжнародний комітет Червоного Хреста, ОБСЄ не працюють. Ми неодноразово до них зверталися, казали, що «ви ж юридично фіксуєте ці факти, ви повинні додатково на цій підставі створювати нові санкції», — заявив він в ефірі Єдиних новин.

Станом на кінець грудня минулого року росіяни вивезли з окупованих територій близько 13 тисяч дітей. Наразі вдалося повернути лише 96 з них. Становище примусово вивезених на росію українців є дуже складним. Найтяжче, звичайно, військовополоненим і дітям, які не можуть себе захистити. Закликаємо молитися про їх безпеку, якнайшвидше повернення додому і Божу підтримку пережити всі випробування.