Українські греко-католики переходять на новий календар

6 лютого 2023 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.
Зображення: УГКЦ.

З 1 вересня цього року Українська Греко-Католицька Церква буде відзначати свята за новим стилем. Це стосуватиметься всіх нерухомих дат церковних свят із збереженням чинної Пасхалії. Таке рішення було оголошене сьогодні, 6 лютого, за підсумками Архиєрейського Синоду.

В Україні проживає близько 5 мільйонів греко-католиків і це одна із найбільших християнських конфесій. Значна частина цих вірян давно порушувала питання реформування церковного календаря і в самому рішенні Архиєрейського Синоду міститься посилання на численні прохання віруючих.

Разом з цим, церква надає можливість вірянам і духівництву ще певний час самостійно розв’язувати це питання на місцевому рівні. Якщо певні парафії ще не готові до переходу на новий календар цього року, то вони ще зможуть використовувати юліанський у перехідний період до 2025 року.

Напередодні оголошення цього рішення глава УГКЦ Блаженніший Святослав звернувся до вірян зі словами підтримки ЗСУ і всім, хто страждає від війни, закликав молитися за полонених, а також наголосив на потребі діалогу між різними християнами та пошуку єдності: «Наша Церква впродовж століть не просто змагалася, а й терпіла за справу єдності Церков. Також сьогодні, беручи до уваги очевидні здобутки міжхристиянського діалогу на вселенському рівні (Католицької і Православних Церков, із протестантськими спільнотами), наша Церква змагається, щоб ми могли втілювати їх на місцевому рівні».

Тепер і українські греко-католики доєдналися до переліку конфесій, які обрали календарну єдність з більшістю християн світу. Дедалі більше українських церков наважуються нарешті здійснити цю календарну реформу заради наближення єдності українських християн із нашими братами та сестрами у всьому світі. Хоча це лише питання дати святкування, проте всі ми розуміємо важливу духовну і культурну роль такої єдності.

Про цю тенденцію свідчать і процеси всередині Православної Церкви України. 2 лютого відбулося також чергове засідання Священного Синоду ПЦУ, на якому ухвалено рішення дозволяють окремим парафіям та монастирям дотримуватися іншого календарного стилю, ніж прийнятий загалом у Помісній Церкві. Хоча це ще не остаточне рішення про повний перехід (як це відбулося в УГКЦ), проте тенденція посилюється і запит на календарну реформу зростає, а отже цілком можливо, що в ПЦУ бажане історичне рішення може бути ухвалене вже в травні.