logo

Кожне богослужіння у Києво-Печерській лаврі буде узгоджуватися з мінкультом

10 січня 2023 р. \ оновлено 22 лютого

Наприкінці 2022 року завершилася довгострокова оренда Києво-Печерської лаври Українською Православною Церквою (МП) і постало питання про нові умови використання соборів. Однак держава не має наміру продовжувати довгострокову оренду ані для православних московського патріархату, ані для будь-якої іншої церкви.

Весь заповідник «Києво-Печерська лавра» належить державі і відтепер чиновники мають намір по-новому його використовувати. «Ми не можемо безплатно тепер передавати будь-які будівлі, як було раніше, в оренду довгострокову чи на багато років. Законодавство змінилося», — заявив міністр культури Оленсандр Ткаченко.

Як же тепер буде відбуватимуться богослужіння в Успенському соборі й Трапезній церкві? Ткаченко повідомив, що «тепер держава може надавати погодинно також право служіння релігійним організаціям, тому що це все ж таки Лавра і там молитва має звучати, що ми, власне, і зробили на це Різдво у випадку з ПЦУ».

7 січня митрополит ПЦУ Епіфаній провів святкове різдвяне богослужіння в Успенському соборі — центральному храмі лаври, що стало прецедентом, адже багато років він був під контролем московського патріархату. Наприкінці 2022 року розпочалися низка розслідувань щодо діячів УПЦ (МП) і стало зрозуміло, що продовження договору оренди з цією церквою не буде, тому з’явилася можливість використовувати храми і служителями ПЦУ.

Цьогоріч різдвяна служба привернула увагу багатьох вірян, навіть тих, хто не є вірним Православної Церкви України. На неї прийшли журналісти, військовослужбовці та дуже багато поліції для охорони. Проте, за словами міністра Ткаченка, дозвіл на проведення служби було надано тільки на 1 день. Досі остаточно не відомо, чи не була це одноразова подія і чи не стоятимуть храми порожніми і чи не завершиться ця історія просто усуненням впливу московського патріархату без заміщення духівництвом ПЦУ?

Процедуру надання права використати храм описав в інтерв’ю Суспільному заступник директора Національного заповідника Києво-Печерська лавра» Костянтин Крайній: «Що стосується богослужінь в майбутньому, все буде вирішуватись таким чином: релігійна громада подає заявку, є рекомендація міністерства культури та інформаційної політики. І проводить це богослужіння».

Досить оптимістичні припущення зробив голова Державної служби з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський в ефірі Радіо Свобода. Він вважає, що Різдвяне богослужіння ПЦУ в лаврі не буде останнім, а служби проходитимуть і надалі. Разом з цим, необхідність узгоджувати кожну службу з чиновниками є досить тривожною умовою подальшого використання храмів. Це додає залежності церкви від держави і вносить нестабільність у функціонування ПЦУ.