Тепер офіційно в ЗСУ діє Служба військового капеланства

6 жовтня 2022 р. \ оновлено 22 лютого

У 2014 році постала гостра потреба розвивати капеланське служіння, а після повномасштабного вторгнення роль священослужителів на фронті стала ще більш необхідною. Верховна Рада підтримала ідею системної капеланської служби ще в листопаді 2021-го, ухваливши відповідний законопроект, але лише зараз її створено офіційно. Про це повідомила заступник міністра оборони Ганна Маляр:

«Систему капеланства у Збройних Силах України запущено, і це вкрай важливо. Ми запускаємо її тоді, коли вона потрібна найбільше нашим захисникам і захисницям…. Бувають моменти, коли їм потрібно, аби їх вислухали, аби з ними говорили про сенси – тобто про те, про що можуть говорити тільки капелани. Це те, що не може дати ніхто з друзів, ані з рідних, це можуть дати тільки капелани, через ту довіру, якою вони користуються».

4 жовтня у Софії Київський відбулася церемонія нагородження військових капеланів, які вже тривалий час служать на лінії фронту. Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук вручив нагороди та подякував всім, хто «вселяє віру та супроводжує Божим захистом на святу справу визволення нашої Української землі».

Розвиток капеланського служіння — важливий крок для розбудови армії. Українські служителі вже мають чималий досвід підтримки військовослужбовців, а новий закон, який лише зараз набрав чинності, надасть правову базу для здійснення такої діяльності.

Закон про Службу військового капеланства надає новоствореній структурі право на організацію заходів задоволення духовно-релігійних потреб військовослужбовців ЗСУ, Національної гвардії, інших підрозділів та членів їх сімей. Капелани зможуть системно проводити виховну та власне релігійну діяльність для солдатів, ознайомлювати їх із основами релігійного вчення, популяризувати здоровий спосіб життя, а також брати участь у реабілітації особового складу, який потребує психологічної допомоги.

Функції військового капелана широкі й універсальні. Вони і священники, і психологи, і просвітники. Така діяльність необхідна для підтримки військовослужбовців, збереження їх бойового духу, злагодженості й мотивації.