logo

Хто такий Петр Фіала і якої політики чекати від Чехії?

22 жовтня 2021 р. \ оновлено 22 лютого

Після жовтневих парламентських виборів у Чехії перемогу здобула коаліція правоцентристів, а чинний прем’єр Андрій Бабіш більше не формуватиме уряд. Його популістську політику ліберальні медіа називають «чеським трампізмом», але радіти їм не довго, бо майбутній прем’єр-міністр Петр Фіала потенційно є більш консервативним, ніж його попередник.

Фіала — багаторічний ректор Університету Масарика в Брно та ексміністр освіти, відомий співпрацею з правими сусідами. Фракція чеських правоцентристів належить до консерваторів у Європарламенті поряд з польською «Право і Справедливість» та, вочевидь, стане їх союзником. Вони виступають проти введення євро, хочуть стримати радикальні екологічні реформи в ЄС, а також частина чиновників висловили підтримку Угорщині в конфлікті з Брюсселем щодо втручання у внутрішню політику на спротив ЛГБТ.

Погляди Фіали суттєво розходяться із мейнстрімними євро-демократами. Політик визначає свій консерватизм близьким по політики Рональда Рейгана і Маргарет Тетчер. Фіала відомий критикою ісламізму, ініціатив виведення військ з Афганістану та висловлюваннями на захист кордонів. У 2016 році він публічно заявляв, що ісламісти знаходяться в стані війни із західним світом та критикував європейську міграційну політику. Також він не боїться відкрито засуджувати Amnesty International і Greenpeace за політизованість та радикалізацію.

Свої погляди на різні питання суспільного та політичного життя Петр Фіала описує в книзі «Від А до Я», в якій багато цікавих думок, що нечасто можна почути від сучасних політиків, серед яких і непопулярні твердження про однозначність добра і зла: «Я не вірю ні в який релятивізм. Є добро і є зло. Є хороші і погані речі, добрі і погані вчинки. Іноді так буває, що їх важко розпізнати, але у нас є підказки. Добро має об’єктивну цінність та об’єктивний вимір і походить від Бога».

Не менш цікаві думки висловлює політик щодо дискусій про сім’ю: «Я переконаний, що тільки союз чоловіка і жінки – це шлюб. Я нікому не заважаю жити з ким хоче і як хоче. Але ніхто не може бажати, щоб я вірив, що люди однієї статі повинні створити шлюб і сім’ю, рівну природній». За такі висловлювання політик отримав чимало критики, але це не завадило його партії отримати лідерство.

Наразі невідомо, чи виступить Чехія відкрито проти посягань Брюсселю на суверенітети і національні інтереси членів ЄС, але вже простежуємо хорошу консервативну тенденцію в Центральній Європі. Новий уряд в Чехії може посилити позиції правих, а особливо стати фактором підтримки для Польщі й Угорщини, які послідовно захищають свій суверенітет, національні та релігійні традиції. Наразі остаточне формування уряду заходиться на етапі невизначеності через хворобу президента Мілоша Земана, але це має статися орієнтовно до кінця року.