В Польщі захищатимуть академічну свободу від посягань лівих

9 липня 2021 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

Рада міністрів Польщі прийняла проект поправки до Закону про вищу освіту та науку, відомий як Пакет академічної свободи. Міністр освіти Перемислав Чарнак раніше анонсував доповнення до закону, які гарантуватимуть викладачам свободу слова, свободу досліджень, публікації результатів та свободу академічних дебатів, заснованих на принципах ідеологічного плюралізму.

Пакет академічної свободи покликаний захистити вчителів і викладачів вишів від посягань на їх академічну свободу, свободу думки та віросповідання. Віднині введено положення, згідно з яким вираження релігійних чи філософських переконань викладачами академічних дисциплін не може бути дисциплінарним правопорушенням.

В ефірі Радіо Марія міністр заявив, що пакет академічної свободи критикується, оскільки «колись свобода була лише для деяких, вона була для лівого, ліволіберального та комуністичного світу». За словами Чарнака, десятки університетських викладачів стали фігурантами дисциплінарних розбирань за критику лівих поглядів та ініціатив проводити у вишах політично ангажовані ліві заходи. Тепер правки до закону нададуть захист таким викладачам.

Проти доповнень до закону висловилися деякі ректори університетів, які вбачають у нововведеннях загрозу для автономії вишів. На їх думку, запропоновані зміни створюють ризик «поширення крайніх або заборонених законом поглядів, що проникають в академічну дискусію, вони звільняють науковців від відповідальності за висловлені думки». Однак практика показує, що регулювання висловлених поглядів стосується тільки консерваторів, а ліворадикальні ідеї та висловлювання залишаються допустимими.

З критикою Пакету академічної свободи виступили і так звані «правозахисники» (хоча тут мова скоріше про всю політику чинного міністра освіти й науки). Перемислав Чарнак відомий захисник уроків релігії або етики (за вибором), а також уроків підготовки молоді до шлюбу. Він неодноразово висловлювався проти нав’язування дітям нездорових цінностей, а також відкрито критикував проведення так званого «прайду» в Польщі. «Ці люди виходять на вулицю, ображають католиків вульгарно, вигукують нецензурні гасла, поводяться нецензурно, і це повинно бути нормально?» – за ці слова він отримав шквал критики від ультралівих та інших захисників ґендерної ідеології.

Сьогодні питання академічної свободи гостро стоїть в університетах, де існує неформальна монополія лівих. Дуже багато викладачів із консервативними поглядами бояться відкрито говорити, щоб не бути звинуваченими в тій чи іншій формі дискримінації. Ця проблема не лише польська, але глобальна і українська в тому числі. Цієї весни ЛГБТ та їх прихильники намагалися домогтися від Національного університету «Львівська політехніка» звільнення викладачки Ольги Мер’є, яка в ході онлайн-лекції критично висловилася щодо гомосексуалізму і нав’язування ґендерної ідеології. В травні університет підтвердив її право на свободу вираження поглядів, однак в Україні немає законодавчої бази, яка однозначно захищала б академічну свободу.