logo

Самопроголошений білоруський президент організував собі «інавгурацію»

24 вересня 2020 р. \ оновлено 22 лютого

Тихо, таємно, без гостей та преси – саме так відбулася псевдоінавгурація самопроголошеного президента Республіки Білорусь Олександра Лукашенка.

Вчора, 23 вересня, відомий інформаційний канал NEXTA оприлюднив інформацію про організацію інавгурації Лукашенка в найближчі строки (повідомлялося, що це може відбутися найближчого тижня). Проте за кілька годин надійшло оновлення, яке шокувало не лише білорусів, але й міжнародну спільноту.

Самопроголошений президент Олександр Лукашенко організував непублічну власну інавгурацію, яка відбулася того ж дня ввечері. На церемонію не покликали ані журналістів, ані закордонних гостей та й жодного анонсу події не було.

Такий поспіх і секретність інавгурації свідчить про дуже неприємні для влади факти. Найперше, слід відзначити поспіх і таємність, з якими планувалася церемонія. Це вказує на бажання Лукашенка якнайшвидше легітимізувати свою владу, адже серпневі вибори стали детонатором політичної кризи, а тому своєрідним закриттям гештальту могла стати інавгурація (але, звичайно, не стала).

По-друге, таємність і проведення церемонії в будній день свідчить про страх Лукашенка перед своїм народом, адже час і обставини інавгурації сприяли неможливості організувати опозицією дійсно масовий протест, який ми бачимо щонеділі.

Про невизнання Лукашенка президентом вже заявили в дипломатичних відомствах України, Польщі, США, Литви, Латвії, Естонії, Великої Британії, Німеччини, Канади, Чехії. Єдина держава, яка наразі опублікувала привітання для Лукашенка, – це Туркменістан.

Очільник українського МЗС Дмитро Кулеба опублікував офіційний коментар, щодо церемонії у Мінську: “З огляду на хід виборчої кампанії у Білорусі та подальші події, сьогоднішня «інавгурація» О. Лукашенка не означає його визнання легітимним главою Білоруської держави”.

Псевдоінавгурацію засудили і в Європейському Союзі. Про це йдеться в опублікованій заяві представника організації Жозепа Борреля: “Позиція ЄС є чіткою: громадяни Білорусі мають право бути представленими тими, кого вони вільно оберуть на нових інклюзивних, прозорих виборах, результати яких матимуть довіру… під наглядом ОБСЄ/БДІПЛ”.

У відповідь на віроломні дії самопроголошеної влади білоруська опозиція оголосила загальнонаціональний страйк, а протести проти узурпації розпочалися ще ввечері 23 вересня. Велелюдні мітинги зібралися в Мінську, Гомелі, Барановичах, Могильові та Борисові. Силовики відразу почали розганяти та затримувати протестувальників. Правозахисний центр “Вясна” говорить про 259 затриманих станом на ранок четверга.

Всі ці події свідчать про дуже тривожні тенденції в Білорусі: самопроголошений президент все ще вважає себе легітимним; народ продовжує опиратися узурпатору (активність протестів не вщухає (особливо на вихідних), проте силовики продовжують демонструвати надзвичайну жорстокість; міжнародна спільнота не поспішає визнавати Лукашенка президентом з огляду на тотальні фальсифікації та жорстокість режиму, а низка держав відкрито говорять про Александра Лукашенка як узурпатора.