Війна та діти: жорстока реальність російської агресії

1 червня 2024 р.

1 червня світ відзначає Міжнародний день захисту дітей, який привертає увагу до прав дитини та необхідності їх захисту. В різних частинах України сьогодні організовують дитячі свята, однак для дітей з прифронтових регіонів та з окупованих територій цей день не асоціюється із повноцінним забезпечення прав дитини.

Міжнародний день захисту дітей актуалізує захист прав дітей, задекларованих і захищених міжнародними документами. У 1959 році тоді ще УРСР підписала Декларацію прав дитини, яка визначає та захищає базові права дітей. Держави-учасниці визнають, що кожна дитина має базове право на життя, однак сьогодні мільйони дітей позбавлені життя ще до народження, а російська агресія призвела до загибелі щонайменше 548 дітей та поранення ще 1899. 

Кожна дитина з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, проте діти на окупованих територіях позбавлені можливості стати громадянами України. Дитина має бути захищена від усіх форм недбалого ставлення, жорстокості та експлуатації, проте тисячі дітей були викрадені та вивезень з України на територію держави-агресора.

У Конвенції про права дитини від 1989 року зазначається, що держави-учасниці гарантують, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню та не була перемішена через кордон незаконно. Проте українські діти були викрадені російською державою після того, як їхніх батьків заарештувала окупаційна влада чи вбили під час вторгнення. Також дітей викрадають з українських державних установ на окупованих територіях і їх доля достеменно не відома.

Держави-учасниці визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини, а також право на освіту. Це право забрала Росія, адже українські діти у прифронтових регіонах страждають від обстрілів, живуть в страху або стали біженцями і їх батьки змушені починати життя з початку в іншому регіоні.

Діти в Україні не мають доступу до повноцінної освіти і замість спокійного навчання й розвитку вони проводять частину дня у бомбосховищах, а інші залишаються навчатися лише дистанційно. Діти перебувають у потенційній небезпеці, а протягом останнього десятиліття десятки тисяч дітей втратили батьків та/або рідні міста.

Сьогодні свято для дітей, однак війна забрала в них безтурботність, мир і повноцінний розвиток. Це лише одна зі сторінок жахливих наслідків російської агресії, однак в цей день кожен християнин може зробити добро, помолившись за українських дітей, їх безпеку, якнайшвидше повернення викрадених додому, а також встановлення міцного справедливого миру для повноцінного і безпечного розвитку майбутніх поколінь.