29 ЛИСТОПАДА 1898 РОКУ НАРОДИВСЯ КЛАЙВ ЛЬЮЇС

29 листопада 2019 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

Цього дня 1898 року народився всесвітньовідомий англійський християнський письменник Клайв Льюїс. Широку популярність він здобув завдяки фентезійному циклу книг «Хроніки Нарнії», проте це не єдиний його твір, що заслуговує на увагу. Окрім алегоричного викладу християнської теології для дітей, Льюїс став відомий як філософ та християнський апологет.

Його шлях до Христа був непростим і тривалим. Хоча виростав майбутній письменник в християнській родині, проте ще, бувши юнаком, розчаровується в християнстві і стає атеїстом та одночасно захоплюється скандинавською міфологією.

Однак постійний пошук Істини не лише привів Льюїса до церкви, але й зробив його одним з найвидатніших християнських мислителів ХХ століття. В цьому процесі не остання роль належить ще одному класику жанру фентезі – Джону Р. Р. Толкіну, його товаришу з Оксфордського університету. Саме після спілкування з ним, Льюїс по-новому подивився на християнство і прийняв його цілісно та усвідомлено.

Мабуть, більшість християн хоча б щось чули про його фундаментальну роботу – «Просто християнство», яка спочатку була серією програм на радіо, а потім трансформувалася в однойменну книгу. В ній автор торкається глибинних тем буття, обґрунтовує логічність та очевидність християнських істин. Попри серйозність тематики твору, його назва цілком відповідає суті: книга написана простою мовою, автор в доступній формі доносить до читача серйозні й фундаментальні філософські істини.

Згадуючи життя й творчість Клайва Льюїса, не можна оминути «Хроніки Нарнії»- класичну дитячу казку, але з глибоким християнським змістом. На відміну від толкінського «Володаря перснів», книга Льюїса є більш очевидною алегорією на християнське віровчення, однак від цього не стає менш цікавою чи цінною. За допомогою зрозумілих образів та через цікавий сюжет автор намагається формувати основи світогляду і цінності дітей, яким в майбутньому буде простіше зрозуміти Євангеліє.

Ще одним цікавим і оригінальним твором є «Листи Крутня» – коротка оповідь-повчання від досвідченого демона своєму молодшому родичу, як відводити людей від Істини. В цих «практичних порадах» розкривається серйозність людських вчинків, їх мотивації та, звичайно, впливу простих буденних речей на духовний стан людини. В книзі Льюїс піднімає питання гріха, наближеності людини до Бога, святості й справжніх моральних чеснот. Зі зворотного боку (світу демонів) він привертає увагу читача до глобальності наслідків простих вчинків людей.

Автор дитячих книг, філософ, християнський апологет, ветеран війни та консерватор – все це характеристики однієї людини, письменника, який дав модерній людині ХХ століття глибше зрозуміти суть християнства, цілісності віри та системності світогляду.