16 травня 1718 року народилася італійка Марія Гаетана Аньєзі

16 травня 2018 р. \ оновлено 22 лютого

16 травня 1718 року народилася італійка Марія Гаетана Аньєзі, перша в історії жінка-професор математики.

Марія Гаетана народилася в Мілані в заможній і освіченій сім’ї, у якій народилася 21 дитина і Марія була найстаршою з усіх. Її батько був професором математики і з дитинства посіяв любов до математичних міркувань у своєї дочки. Однак Марія цікавилася не тільки математикою і в 11 років вже добре володіла шістьма європейськими та єврейською мовами. Вона також викладала різні предмети своїм молодшим братам і сестрам.

На запрошення батька в їхньому будинку часто збиралася освічена еліта Мілана і він просив доньку перед усіма виступати з промовами та тезами. Марія була посвяченою віруючою католицької церкви і хотіла займатися благодійністю, тому у віці 21 року вона збиралася піти в монастир, але її батько наполіг, щоб вона зайнялася математикою, і вона підкорилася.

Відповідно до авторитетної енциклопедії «Британіка», Марія Аньєзі визнається першою у західному світі жінкою-математиком. У 1748 році вона видала книгу «Основи аналізу для користування італійської молоді», яка вважалася кращою на той час. У знак визнання її заслуг папа римський Бенедикт XIV надав їй гідність професора Болонського університету. Щоправда, Марія так ніколи і не викладала в університеті.

Після смерті свого батька, коли їй було 34 роки, Марія все ж переключилася на ту діяльність, якої більше жадала її душа. Вона почала глибоко вивчати теологію і зайнялася благодійною діяльністю. Вона стала відомою завдяки своїй допомозі бідним і хворим, для яких надавала притулок у своєму власному будинку. У 1783 році вона заснувала в Мілані притулок для жінок похилого віку, яким сама прислуговувала до власної старості і смерті в 1799 році.

Через свою освіченість і благодійність Марія Аньєзі залишилася в пам’яті багатьох поколінь італійців і прославила Господа перед усім світом.