9 грудня 1608 року народився Джон Мільтон

9 грудня 2017 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

9 грудня 1608 року народився Джон Мільтон, відомий пуританський поет, автор поем на біблійні мотиви «Загублений рай» і «Повернений рай».

Мільтон був вихований у пуританській традиції й отримав прекрасну освіту вдома і пізніше в коледжі Христа в Кембриджському університеті, деякий час готувався стати англіканським священиком. Після закінчення навчання юнак відправляється в подорож по Європі, під час якої знайомиться з багатьма відомими людьми – Галілео Галілеєм і відомим юристом Гуго Гроцієм, але повертається до Англії перед початком громадянської війни.

Мільтон підтримав виступ прихильників верховенства парламенту на чолі з Олівером Кромвелем проти абсолютної влади короля. У 1641 році з’явився перший прозовий памфлет Джона Мільтона, присвячений англійській Реформації. Пізніше, виховуючи своїх племінників, він створює трактат «Про виховання». У 1649 році, після страти короля Карла I, Мільтон написав сміливий памфлет «Обов’язки володаря і уряду», був обраний секретарем при Державній Раді, ведучи іноземні листування. Деякий час виконував обов’язки секретаря Олівера Кромвеля.

Безліч випробувань для Мільтона приніс 1652 рік, коли він втратив зір. Поема «Втрачений рай» з’явилася у 1667 році і була написана під диктовку, оскільки автор вже протягом 15 років був сліпим. Поема «Втрачений рай» і написана через кілька років поема «Повернений рай» стали кульмінацією літературної творчості поета і класичним твором європейської поезії того часу. Написана білим віршем поема передає біблійну історію гріхопадіння людини: спокуса Адама і Єви сатаною і їх вигнання з раю. Мільтон зумів відмінно показати, як егоїстичне прагнення свободи призвело до падіння спочатку ангела, а потім людини.

У поемі «Повернений рай», створеній у 1671 році, Джон Мільтон передає історію духовної перемоги Ісуса Христа над гріхом і злом, що призводить до повернення втраченого раю і свободи. Думки, висловлені Мільтоном у його творах, засновані на біблійних цінностях, збагачують як окрему людини, так і все суспільство і церкву. Серед них – «Хто панує над собою і управляє своїми амбіціями, прагненнями та тривогами, той більше царя», «Не той є єретиком, хто згідно своєму розумінню живе за Євангелієм, а той, хто живе за вказівкою Церкви, всупереч своїй совісті і розумінню, заснованим на Святому Письмі», «Нація, яка не може керувати собою, але віддає себе в рабство власним бажанням, буде поневолена іншими господарями, яких вона не обирала, і буде служити їм не добровільно, а всупереч своїй волі» та інші.