В пам'ять про Рейгана та неоконсерватизм

5 червня 2024 р.

20 років тому помер один з найвидатніших американських президентів Рональд Рейган, який очолював країну 2 терміни з 1981 до 1989 року. Він залишається однією з найвпливовіших фігур в історії ХХ століття. Рональд Рейган прийшов у політику із шоубізнесу, однак не залишив статус зірки лише в Голлівуді, але став обличчям американського неоконсерватизму, який поєднав ринкову економіку з потужною зовнішньою політикою.

Рональд Рейган був 40-м президентом США і прийшов до влади після економічної та політичної ослаблення наприкінці 1970-х. Він суттєво урізав зарегульованість економіки і вже до кінця 1980-х американці стали свідками наслідків його реформ: зниження інфляції більш як вдвічі, створення нових робочих місць і перетворення держави на лідера в галузі високих технологій.

Рейгана згадують як неоконсерватора, який призупинив сексуальну революцію та контркультурні перетворення 1960-1970-х років. Він був послідовним антикомуністом і ще в часи боротьби з червоними у Голлівуді проявив себе як противник лівих, котрі отримали великий вплив у кінематографі. Рейган, як істинний консерватор, сприяв відродженню авторитету сім’ї, церкви і школи, після їх ослаблення внаслідок культурної революції 1960-х. За це його і сьогодні шанують як приклад носія і захисника вічних цінностей.

Вже два десятиліття як Рейгана немає, однак американці досі згадують президента з теплою ностальгією за відносно стабільними часами зростання і процвітання. Важко переоцінити його внесок у завершення холодної війни та зміцнення американського лідерства наприкінці століття. Він заклав можливості для досягнення (хоча й тимчасового) однополярного світу. Рішуча зовнішня політика республіканців на чолі з президентом підштовхнули СРСР до розпаду, який автоматично змістив розподіл сил, тому протягом 1990-2000-х світ залишався америкоцентричним. 

Звичайно, Рональд Рейган був не єдиним лідером перед геополітичним переломом. Тут можна згадати і Маргарет Тетчер та папу Івана Павла ІІ, яких об'єднувала спільна моральна мета та цінності потужного демократичного і одночисно консервативного світу. 

Сучасні Американські консерватори багато в чому орієнтується на Рональда Рейгана, однак часто як спроба наслідування включає дуже важливі зовнішні політичні принципи його управління. Дональд Трамп і його послідовники намагаються використовувати ностальгію за часами Рейгана, і при цьому декларують радикальний ізоляціонізм, хоча саме неоконсерватори з активним просуванням американського лідерства вивели США з ізоляції та слабкості на міжнародній арені.

Стабільність і процвітання часів Рейгана неможливе в умовах егоїстичних стртегій на одні вибори, які притаманні сучасній політичній культурі не лише США, але і багатьох країн західного світу. У Республіканської партії залишається неоконсервативна крило політиків, які розуміють важливість посилення американського впливу у світі, однак їх голоси не настільки гучні, як голоси популістів.