4 липня 1533 року спалений один з перших англійських реформаторів Джон Фріз

4 липня 2017 р. \ оновлено 22 лютого

4 липня 1533 року спалений один з перших англійських реформаторів і мучеників за віру, священик і письменник Джон Фріз (John Fryth).

Народився на світ Джон в 1503 році в англійському графстві Кент. Вперше зустрівся з реформаторами церкви під час навчання в Кембриджському університеті, де навчався Вільям Тіндейл, а грецьку мову викладав сам Еразм Ротердамський.

Разом з соратниками Фріз опинився у в’язниці. Після звільнення виїхав до Вільяма Тіндейла в Німеччину, де допомагав йому в Антверпені з перекладом і виданням Біблії англійською мовою. Фріз переводить з латини на англійську мову теологічний трактат (спалений інквізицією) шотландця Патрика Гамільтона “Поселення Патріка” (“Patrick`s Places”), який став першим систематичним викладом доктрини Реформації, надрукованої по-англійськи.

Фріз також друкує один з перших англійських творів спрямованих проти папи “An Antithesis between Christ and the Pope”. Джона турбувало, що багато співвітчизників не знають Христа і він вирішив, не звертаючи уваги на небезпеку, повернутися в Англію, де знову був заарештований як подорожуючий проповідник.

Фріз ставив під сумнів існування чистилища і говорив, що справжнім очищенням для кожного є смерть Ісуса Христа. Він одним з перших заговорив про цінність свободи совісті, і йому довелося заплатити ціну власного життя, щоб сьогодні ми могли користуватися цією свободою.

Засуджений в свої 30 років до спалення, Джон Фріз залишився вірним тій євангельській істині, якої був навчений. (http://www.solagroup.org/articles/historyofthebible/hotb_0011.html – див. більше по-англійськи).