4 липня — День незалежності США. Яке майбутнє «однієї нації під Богом»?

4 липня 2022 р. \ оновлено 22 лютого

Сьогодні Сполучені Штати святкують День незалежності. 4 липня 1776 року підписано Декларації незалежності США. З 13 штатів розпочалася історія нової демократичної федерації з унікальною Конституцією, християнським фундаментом і традиціями свободи.

Неможливо применшувати значення цієї країни для світової історії (особливо другої половини ХХ століття). Народжені за унікальних умов демократичні принципи, на яких були засновані Сполучені Штати, дали поштовх і нове дихання світу після Другої світової війни. Але не надовго.

«Одна нація під Богом» — так згадуються США у традиційній присязі на вірність, але щось змінилося там за океаном і цей вираз скоріше зберігається в пам’яті про минуле, але не є ретрансляцією сучасності. Сьогодні США стоять перед низкою дилем внутрішньої політики і світового статусу, що безпосередньо впливає і на майбутнє України.

Протягом останніх років статус США в світі невпинно падав. Особливо гірким був ганебний вихід американської армії влітку 2021-го з Афганістану, де тепер при владі ісламісти з Талібану. Втрата світового впливу ставала постійною протягом останнього десятиліття, але на кінець минулого року стала особливо відчутною. Доки пріоритетом американської влади залишалися зміна клімату і права меншин, росія та Китай посилювали свій вплив, гуртувалися разом з іншими азійськими авторитарними державами і вже відкрито заявляли про потребу філософського і політичного оновлення світової системи.

Внутрішні американські тенденції також досить песимістичні. Політика ідентичності, втрата первинних фундаментів (включно з християнськими основами державності), поляризація поглядів, криза еліт і перманентний зсув усього політичного спектра вліво відчутно змінили обличчя Америки. Нині вже очевидно, що ця країна переживає глибоку кризу ідентичності. З року в рік скорочується частка віруючих в Америці, а нові дослідження Gallup вказують на падіння частки тих, хто вірить в Бога до 81% (це на 11% менше, ніж десятиліття тому).

Разом з релігійністю руйнується й історична пам’ять та американська тотожність. Це можна помітити навіть в способі святкування Дня незалежності. Коли українець згадує наше 24 серпня, то на думку спадає військовий парад, велелюдний центр Києва, святковий настрій і заповнення нашого інфопростору посланням про цінність незалежності.

Якщо проглянути новинну стрічку так званих «ліберальних» медіа, то ви не побачите позитивної згадки про 4 липня на першій шпальті чи патріотичного послання, максимум — роздуми про необхідність деконструкції цього свята. З одного боку це дивує, а з іншого — просто підтверджує тенденцію: патріотизм став чимось сороміцьким для «прогресивної» Америки і це ще один симптом проблеми.

Попри низку негативних тенденцій, саме сьогодні як ніколи США стоять перед межею, яка дає шанс повернути рух історії. Війна в Україні — це не лише наша національна проблема, це також криза світового порядку, який з ХХ століття тримався на силі Заходу та його економічного і морального авторитету. Тому саме зараз час переосмислити актуальність і суть традиційних західних цінностей таких як життя, суверенітет, національна ідентичність, віра, моральність і готовність до рішучих дій.

Залучення в допомогу Україні та переосмислення значення цієї війни може дати нове дихання, нове бачення цінностей і приорітетності (можливо хтось побачить, що боєздатність і злагодженість армії важливіша за різноманітність і присутність в ній трансгендерів). А може й не побачить, але в такому випадку на них чекатимуть нові й нові кризи, які дедалі болючіше торкатимуться вже самих американців.