logo

СЛОВА МАРТІНА ЛЮТЕРА ХОЧА СКАЗАНІ 500 РОКІВ ТОМУ ПРО ЕПІДЕМІЮ, АЛЕ ЯК ЖЕ АКТУАЛЬНІ СЬОГОДНІ…

15 березня 2020 р. \ оновлено 22 лютого

Мартіну Лютеру, одному з найвидатніших реформаторів, свого часу довелося пережити епідемію бубонної чуми. У ті роки він наголошував на особливій жертовності та відданості в допомозі нужденному: “Ми гинемо на своїх посадах. Християнські лікарі не можуть залишити свої лікарні, християнські намісники не можуть покинути свої округи, християнські пастори не можуть залишити свої конгрегації. Чума не розпускає наших обов’язків: вона перетворює їх на хрести, на яких ми повинні бути готові померти”.

Проте одночасно він закликав вірян бути мудрими та обачними в питаннях епідеміологічного захисту. Звертаємо Вашу увагу на фрагмент з брошури, написаної Мартіном Лютером в 1527 році саме під час епідемії бубонної чуми:

«Інші грішать, впадаючи в протилежну крайність. Вони поводять себе занадто необачно і безрозсудно, спокушаючи Бога і відкидаючи все, що могло б протидіяти смерті і епідемії. Вони зневажають ліки; вони не уникають будинків і людей, яких торкнулася епідемія, але легковажно перетворюють це в забаву і бажають показати свою незалежність. Вони кажуть, що це Божа кара: якщо Йому буде завгодно уберегти їх, Він, мовляв, зможе зробити це без допомоги медицини і запобіжних заходів з нашого боку.

Чинити так значить не довіряти Богу, а спокушати Його. Бог створив ліки і дарував нам здоровий глузд, щоб ми берегли своє тіло, дбали про нього і жили в доброму здоров’ї.

Якщо ж хтось не бажає вдаватися до здорового глузду або ліків, коли може це зробити без шкоди для ближнього, така людина завдає зла власному тілу і повинен утриматися, щоб не стати самогубцем в очах Бога. Якщо слідувати тій же логіці, людина повинна відмовитися від їжі і пиття, від одягу і даху над головою, сміливо сповідуючи віру в те, що, якщо Богу буде завгодно, Він зможе зробити це без їжі та одягу. По суті, це буде самогубство. Але ще більша ганьба для людини нехтувати потребами свого тіла і не оберігати його від епідемії, наскільки це можливо, щоб потім заражати і отруювати тих, хто міг би залишитися в живих, якби він дбав про своє тіло як повинно. Таким чином, він стає винним перед Богом за смерть свого ближнього і багаторазовим вбивцею.

Дійсно, подібні люди поводяться так, немов в місті горить будинок, і ніхто не намагається гасити пожежу. Замість цього вони дають полум’я вільно розгоратися, кажучи, що, якщо Богу буде завгодно, Він може врятувати місто і загасити вогонь без води.

Ні, дорогі мої друзі, це недобре. Приймайте ліки; приймайте зілля, які можуть допомогти вам; обкурюють будинок, двір і вулицю; уникайте людей і місць, в яких ваш ближній не потребує вашій присутності або вже видужав, і поводьте себе як людина, яка хоче допомогти загасити пожежу в місті. Що є епідемія, якщо не пожежа, яка пожирає не дерево і солому, а життя і тіло? Вам слід думати так: «Добре, по Божій волі ворог послав нам отруту і смерть. Значить, я буду просити Бога милостиво охороняти нас. Потім я буду обкурювати будинок і очищати повітря, давати ліки і приймати їх. Я буду уникати людей і тих осель, де моя присутність не потрібно, щоб не заразитися і через незнання не заразити інших, щоб моя недбалість не стала причиною їх смерті. Якщо ж Богу буде завгодно забрати мене, Він, звичайно, мене знайде, але я зробив те, що повинен був зробити, і на мені немає провини ні за мою смерть, ні за смерть інших людей. Однак якщо мій ближній потребує мене, я не стану цуратися його або його житла, але з готовністю піду до нього, як написано вище ». Бачите? Ось це богобоязлива віра, тому що в ній немає ні зухвалості, ні дурної впертості, і вона не спокушає Бога.

Більш того, людина, яка захворіла і видужала, повинна триматися в стороні від інших і не підпускати нікого до себе, якщо це не потрібно. Хоча, як написано вище, ми повинні надати йому допомогу під час потреби, він, в свою чергу, після одужання, повинен чинити відносно до інших так, щоб ніхто не піддавався через нього непотрібної небезпеці, і щоб не стати причиною чиєїсь смерті. «Хто любить небезпеку, – пише мудрець, – той впаде в неї» (Сир. 3:25).

Якби мешканці міста показували сміливість у вірі, коли того вимагає потреба ближнього, і обережність, коли немає ніякої терміновості, і якби кожен у міру сил допомагав боротися з заразою, то скорботний список дійсно був би не таким великим. Однак якщо деякі впадають в паніку і залишають ближніх, не слухаючи їхні благання; і якщо деякі настільки дурні, що не вживають заходів обережності, але поширюють заразу, то у сатани починається справжнє свято, і багато помруть. В обох випадках це тяжкий злочин перед Богом і людьми – в одному випадку ми спокушаємо Бога, в іншому залишаємо людину наодинці з відчаєм. Тоді того, хто побіжить, сатана наздожене, а того, хто сховається, візьме в полон – ніхто не втече від нього.

1527